Limitör Bakım Onarım

Hoşgeldiniz

Limitör Bakım Onarım

Seçkin Kişilerin Tercihi.

FREN LİMİTÖRÜ NEDİR?

Bunu daha basit bir şekilde anlamak istersek. Öncelikle, bir otomobilde fren limitörü, aracın hayati parçalarındandır. Günümüzde arabalarda ABS sistemi olduğu için, fazla kullanılmıyor. ABS her tekerin dönüş açısını alarak beyine ilettiği için fren limitörünün görevini beyin yani ecu yapar. Ancak ABS sistemine sahip olmayan, ön disk – arka kampana frenli araçlarda bu işlemi mekanik olarak bir kaç yay ile fren limitörü yapar.

Araçta tam bulunduğu yer ise ön ve arka frenler arasında bulunan hidrolik yağ hattındadır. Musluk gibi düşünebilirsiniz. Limitör içinde küçük ve büyük bir piston ayrıca bir yaydan oluşan, ölçüm sistemi vardır. Ani ve acil fren uygulaması sırasında ön ve arka frenler arasındaki basıncı kontrol ederler. Limitör, tekerlerde kilitlenmeyi önlemek için arka fren sistemine, fren hidroliği basıncını sınırlar. Arızalı veya hatalı limitörü teşhis etmek için, normalden daha farklı frenlemeler yaparak arabanın tepkilerini ölçmeniz gerekir. Genelde fren limitörü aracın ani bir fren yaptığınız arka kampana olan sağ veya sol teker kitler veya araç fren esnasında sağa sola çekme yapabilir.


ARIZA VE DEGİŞİM 

Fren limitörü pahalı bir parça değildir. Arıza yapması durumunda frene basmanız durumunda arabada frenlerin zayıf olduğunu hissedersiniz. Ama tam teşhis için birazdan daha detaylı bilgilendireceğim. Hatta çok basit bir yol olduğunu göreceksiniz. Ama bunları yapmadan önce fren hidroliğinizin dolu olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca frenleriniz yumuşak bir şekilde ise fren sisteminizde hava olabilir eğer böyle bir sorun var ise sorunuz limitör değil, yağ kaçağı olabilir.

Şöyle düşünün, disk frenlerin tutma oranı daha yüksektir. Kampana frenlerin ise daha düşük. Frene bastığınızda bu denge eğer sağlanmaz ise ya ön fren yada arka fren oransız tutacaktır.Fren limitörü arızası nasıl anlaşılır? Şimdi arıza teşhisi için, güvenli bir otopark ve kendinize bir arkadaş bulun. Ardından arkadaşınız, arabadan inerek sizi izlemeye başlasın. Aracınız ile belli hızlara çıkarak frenleme yapın, siz fren yaparken örnek veriyorum 3 teker dönüyor 1 tanesi kitlemiş ise fren limitörü arızalanmıştır.

Tüm Markalar

Aracınızın Markası ve Modeli Ne olursa Olsun. Kaliteli hizmeti uygun fiyata alacaksınız...

Ücretsiz Destek

Günün Her saati destek hizmeti veriyoruz.

Bilgi Merkezi

Her Türlü Sorunuzu ve Aklınıza Takılan Herşeyi Bize Sorabilirsiniz.

Referanslar

Servisimizin Yaptığı İşleri İnceleyebilir ve aklınızdaki sorulara net cevaplar alabilirsiniz.